Jeg vågner op hver morgen og husker at mit fristed, er blevet nedlagt. Jeg lever stadig på gaden, og prøver at forestille mig det frie rum jeg og mine venner befandt os i. Der var en masse god musik og god vegetarmad. I år 2000, så satte den satans stat vores fristed til salg, og solgte det faktisk med det samme. Ingen af os nægtede dog at flytte derfra. Så vi holdte regeringen ude og havde det tilstrækkeligt godt, lige indtil 7 år efter.
Jeg husker det lige så tydligt, der strømmede politi ind fra alle vinkler og smed os alle ud fra bygningen. Det var et mareridt. Den bygning har altid været mit sande hjem, på en måde et slags klubhus af en art og så var vi alle bare blevet smidt ud, uden nåde.
Jagtvej 69, stod tomt i noget tid, og vi lavede jo nogle demonstrationer for at få, det der var, vores eget, igen. Desværre forgæves, og det har jo selvfølgelig været meget frustrerende for os, som manglede et sted at være. Staten var ligeglade. Min bøn falder på jer, Danmark, vær nu venlige at gi’ os vores hjem igen.
Jeg kan nu nævne at i er gal på den, med en anden ting! Politiet strømmer hver dag ind på Christiania igen og igen, og man kommer bare ingen vegne, udover altødelæggelse og skyderi. Hvad blev der af de tider hvor man var en fri fugl og hvor Staden var et samfund af godtænkende mennesker. ALT fokus ligger på Staden, med hashhandel osv. Hvad med Istedgade hvor der er fyldt med kriminalitet.
Det er gratis at oprette en konto