1 / 7 sider - klik for at bladre

Kvantitativ og kvalitativ

  • Samfundsfag
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 7 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kvantitativ og kvalitativ er en samfundsfag-opgave fra 2016 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 7 sider (1.941 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 25. juni 2020.

Forskellen mellem Kvantitativ og kvalitativ samt sammenligning mellem vores undersøgelse og en officiel undersøgelse

Samfundsfag Robert, Gyunay og Christian Afleveret d. 27/10 2016

Side 1 af 7 Robert, Gyunay og Christian

Samfundsfag 2016

Aarhus Gymnasium

Rapport om rygning

Indholdsfortegnelse

Indledning.............................................................................................................................................. 3 Problemformulering (½ side) + et spørgsmål vi vil undersøge .................................................................... 3 Fordele og ulemper ved kvantitativ og kvalitativ undersøgelse .................................................................. 4 Vores egen undersøgelse sammenlignet med en undersøgelse fra rapporterne ......................................... 5 Konklusion ............................................................................................................................................. 7

Side 2 af 7 Robert, Gyunay og Christian

Samfundsfag 2016

Aarhus Gymnasium

Rapport om rygning

Indledning

Vi har valgt rygning, fordi vi mener, det er blevet et stort problem i den danske ungdom. Vi ved allesammen, at rygning er usundt for kroppen, men det ændre desværre ikke på, at der er mange unge danskere, som ryger cigaretter. Vi ville i denne rapport lave en kvantitativ undersøgelse her på Århus gymnasium, for at se, hvor mange studerende der ryger eller har prøvet det. Vi vil se, om der er nogen sammenhæng mellem rygning, og hvor gamle de studerende er, da vi tror, der er flere ældre studerende, der ryger end yngre. Sundhed er i bund og grund, om kroppen er sund, altså om man får de rigtige ting og spise, dyrker nok motion, hvordan man har det mentalt (stresset, depression osv.), og om ens krop har nogen sygdomme af en eller anden slags. Sundhed i samfundsfag er, hvordan vi som land håndterer sundhed. Det kunne være, hvor meget det offentlige går ind og bestemmer, hvad du skal spise, hvor meget motion du skal dyrke osv. Der er en masse forskellige samfundsfa glige problemstillinger omkring sundhed, da der er stor forskel på folks meninger, omkring hvor meget staten skal blande sig ind i den almene sundhed. Vi har da valgt rygning som emne, da vi har hørt igennem flere medier, at der har været store debatter omkring rygning, og hvad staten gør for at få folk til at stoppe med at ryge. I dag er rygning et mindre problem for samfundet end det har været i fx 80’erne. I dag er der 14000 der dør af rygning eller af sygdommene, der medfølger. Kræftens bekæmpelse siger altså, at rygning er det, der forringer vores sundhed mest af alt. Udover at der dør mange mennesker af rygning og følgesygdommene (hvilket selvfølgelig er rigtig skidt), bruger det offentlige også utroligt mange penge på at kurere nogle af de sygdomme man kan få af rygning. Der bliver også brugt penge til kampagner til opfordring af rygestop osv. Altså er rygning et rigtig stort problem for både det enkelte menneske, deres sociale omgangskreds og samfundet generelt. I vores undersøgelse vil vi undersøge, om der er en sammenhæng mellem rygning og alder i gymnasiet. Vi tror nemlig, der er flere ældre gymnasieelever der ryger end unge. Samtidigt vil vi altså se, om rygning også har noget at gøre med, om forældrene eller venner ryger, altså om der er nogen sammenhæng i det sociale.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver