Side 1 af 2

Samfundsfag

Samfundsfag er en samfundsfag-opgave til 2.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 2 sider (725 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 6. maj 2020.

Skribentens beskrivelse af Samfundsfag

Lønmodtager livsformen: nogle mennesker har den holdning, at arbejde kun er til for at tjene penge. Og at arbejdet er noget man påtager sig og fritid er det tidspunkt hvor man laver det man har lyst til. Det vil sige at arbejdet bliver et middel og fritid bliver et mål. Mennesker med lønmodtager livsformen, skelner skarpt mellem arbejde og fritid.

Uddrag fra opgaven

Kap. 7 arbejdsmarkedet Livsformer Lønmodtager livsformen: nogle mennesker har den holdning, at arbejde kun er til for at tjene penge. Og at arbejdet er noget man påtager sig og fritid er det tidspunkt hvor man laver det man har lyst til. Det vil sige at arbejdet bliver et middel og fritid bliver et mål. Mennesker med lønmodtager livsformen, skelner skarpt mellem arbejde og fritid. Den selvstændige livsform: det gælder ofte de selvstændige. Det er dem som ikke skelner mellem arbejde og fritid. Og dem som ikke gør arbejdet op i timer, men gør det op i frihed og uafhængighed. Den

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver