Forklar figur 9.1 (herunder valutaindtægter og valutaudgifter).
Figur 9.1 viser at de valutaindtægter der kommer ind, kommer ind i pengeinstitutter og derefter ud igen som valutaudgifter. Vores mulighed for at kunne betale vor import afhænger af, at vi har tjent valuta ved turisme, eksport osv.
Hvilke danskere ”tjener valuta” til landet?
Turister.
Hvilke danskere ”bruger valuta” og fører det ud af landet?
Danskere, der rejser eller importerer via nettet.
Hvad kan et land gøre, hvis det har ”Valutaunderskud” – hvilke handlinger kan landet foretage
Låne valuta i udlandet
Hvad sker der med Danmarks udenlandsgæld, hvis vi har et ”Valutaunderskud”?
Staten kan sætte en stopper for importen
En kortsigtet løsning er at tære på valutareserverne. Hvert land har en beholdning af internationale betalingsmidler (fx guld, dollar, yen og euro), som det har liggende i landets centralbank som en slags 'kontantkasse' til de daglige betalinger.
den mest nærliggende løsning på problemet med valutaunderskuddet er dog at låne den manglende valuta i udlandet.
Forklar hvad et overskud på Betalingsbalancens løbende poster kan bruges til?
Forklar hvordan et underskud på Betalingsbalancens løbende poster kan dækkes?
Hvad forstås ved Betalingsbalance (se Video)
Betalingsbalancen er et regnskab, hvor man registrerer hvor meget valuta Danmark tjener og hvor meget valuta Danmark bruger. Man kan også bare kalde det for valutaregnskabet.
Det er gratis at oprette en konto