1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af Cecil Bødkers novelle 'Vædderen'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Cecil Bødkers novelle 'Vædderen' er en dansk-opgave til 9. klasse. Fylder 3 sider (840 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 18. december 2016.

En dybdegående novelleanalyse af Cecil Bødkers 'Vædderen', der udforsker drengen Vagns karakter, hans ondskab og søgen efter identitet. Opgaven redegør for novellens komposition, sprog og temaer, herunder ansvarsfralæggelse og tilpasning. Der perspektiveres til 'Ørneflugt' og Bødkers skrivestil.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid novelleanalyse af 'Vædderen' med god struktur, brug af berettermodellen og dybdegående tematiske diskussioner. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • ansvarsfralæggelse
  • barndom
  • berettermodel
  • cecil bødker
  • efterkrigstiden
  • identitet
  • novelleanalyse
  • ondskab
  • vædderen
  • ørneflugt

Resumé: Vi hører om drengen Vagn. Vagn bor hos en kone og mand, som han egentlig ikke bryder sig så meget om. Han forsøger at slå tiden ihjel og opsøger derfor en vædder, som han piner og driller. Vædderen begynder efter pinsel og lidelse at bløde, og vreden i dens øjne lyser op. Vagn er glad og forsøger blot at tilfredsstille ham selv ved at foresætte. Hegnet vælter Vagn løber og lader som om intet er hændt. Pludselig hører vi om en anden dreng; Ole, som er forsvundet. Vagn har intet gjort galt mener han selv. Alle løber ud og ser efter Ole. Ole bliver båret tilbage ingen ved om han er død.

Periode: Efter økonomiske opsving i 50érne dukkede en ny form i litteratur op i 60érne. Den var præget af den realistiske hverdag. Også kaldet efterkrigstiden. Der var ikke en bestemt vej at gå, litteraturen var meget blandet.

Forfatter: Cecil Bødker er født i 1927 i Fredericia. Nogle af Cecil Bødkers faste temaer er særligt barndommen og en kritisk holdning til dagligdagen. Hun er opvokset med 5 brødre, hvilket derfor er grunden til, at mange af hendes fortællinger omhandler drenge.

Genre: Novelle; Typisk for en novelle er få personer, hvilket den også har. Vi når aldrig rigtig at få et særligt kendskab til personerne, kun vores hovedperson, Vagn. Denne fortælling her strækker sig max et par timer, hvilket også er et af karaktertrækkene ved en novelle. Vi bliver hurtigt præsenteret for en konflikt, vi har også kun med en konflikt at gøre. Fortællingen starter også in medias res.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver