1 / 3 sider - klik for at bladre

Energikrisen: fra olieafhængighed til vindkraft

  • Historie
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Energikrisen: fra olieafhængighed til vindkraft er en historie-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.254 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 6. januar 2017.

Redegørelse for energikrisens historiske udvikling, fra Tjernobyl-ulykken til oliens rolle som politisk våben. Beskrivelse af OPEC's indflydelse og de globale konsekvenser af olieafhængighed. Analyserer Danmarks strategier for at mindske afhængigheden, herunder overvejelser om atomkraft, udnyttelse af Nordsøolie og den succesfulde satsning på vindkraft.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for energikrisen og Danmarks energipolitik. Teksten er velstruktureret og informativ, hvilket giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • atomkraft
  • danmarks energipolitik
  • energikrise
  • mellemøsten
  • olie
  • opec
  • tjernobyl
  • vedvarende energi
  • vindkraft

Lidt over midnat natten til lørdag den 25. april 1986 begyndte teknikere på det sovjetiske atomkraftværk Tjernobyl at stoppe reaktor 4 for at gøre klar til at arbejde kunne fortage et eftersyn af reaktoren. Hele operationen var normal men pludselig viste instrumenterne, at varmen og strålingen steg dramatisk inde i reaktorens kerne. Atomkraftværket sprang, og 2000 personer er døde.

Olie under ørkensandet:

I 1908 strømmede der for første gang råolie op fra et borehul i Iran. I virkeligheden var det ret ligegyldigt, for hvad i alverden skulle man bruge den til? Bilen og flyvemaskinen var godt nok opfundet, men der var ikke ret mange af dem i brug. I 1927 kom olien fra Irak, i 1932 sprang oliekilderne på øen Bahrain og i 1938 fulgte Kuwait og Saudi-Arabien efter. Der var godt nok kommer flere biler og fly, men der var rigeligt med olie til at dække deres behov for benzin og diselolie.

Man kunne ikke bruge olie til så meget og det solgte ikke godt på set tidspunkt.

Men nogen havde alligevel set oliens fremtidige muligheder. I al stilhed havde syv olieselskaber sat sig på al olieaktivitet i Mellemøsten såvel som i resten af verden. De blev kaldt for ”de syv søstre”

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver