Hvornår er teksten skrevet?: Søndag den 11. januar 2015.
Hvornår er teksten offentliggjort?: Søndag den 11. januar 2015.
Hvor er teksten offentliggjort?: I en avis, Jyllands-Posten.
Hvilken modtager henvender teksten sig til?: Unge (som drikker) og deres forældre, og halvt nogle barer/klubber.
Genre.
Det er sagprosa, fagtekst, fordi at det er ikke et opdigtet emne.
Tekstens indhold.
Hvad handler teksten om?: Det handler om at unge tager til en lille ”fest”, med nogle kammerater, og drikker sig stiv der, fordi at unge har ikke råd til klubber og barers alkohol priser, så det er nemmere at drikke sig stiv inden og så komme ud i byen og have det sjovt.
Hvilke sidder af emnet behandles?: Hvorfor de gør det, hvad der kan gøres for at stoppe det, hvor meget alkohol der drikkes, og risikoen ved det.
Hvilke problemer behandles i teksten?: Hvad man skal/kan gøre for ikke at de unge drikker så meget inden de skal i byen.
Hvordan argumenteres der?: Kig i teksten
Tekstens form.
Hvordan ser teksten ud – rent grafisk?: Teksten er bygget op med spalter , og så er der en illustration, en rubrik, under rubrik, byline, og bare det normale i en artikel.
Er der illustrationer? Hvordan virker de sammen med teksten?: Der er et billede af 3 unge som går, og det virker vel okay, for altså teksten er jo om de unge, men jeg tror at det var et billede af nogle unge der sad og drak, så havde nok virket meget bedre.
Det er gratis at oprette en konto