1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af 'Zappa' film og bog, temaer og karakterer

  • Dansk
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Zappa' film og bog, temaer og karakterer er en dansk-opgave, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.185 ord, ca. 5 min. læsning) og blev 14. juli 2026.

Denne opgave sammenligner Bille Augusts film 'Zappa' med bogen, identificerer forskelle og analyserer filmens opbygning med berettermodellen. Den diskuterer filmens titel, karakteriserer Sten, Bjørn og Mulles roller, samt udforsker temaer som magt, afmagt, ensomhed og fællesskab. Opgaven perspektiverer også filmens problemstillinger til nutiden og digter videre på slutningen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af 'Zappa' film og bog, der anvender berettermodellen og diskuterer temaer, karakterer og historisk kontekst. Indeholder også en kreativ viderefortælling.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 1960'erne
  • berettermodel
  • bille august
  • boganalyse
  • filmanalyse
  • gruppepres
  • karakteranalyse
  • magt
  • venskab
  • zappa

Sammenlign filmen og bogen. Er handlingen den samme? Hvilke forskelle er der på bog og film? Hvorfor har instruktøren valgt at foretage de ændringer?

Bog

Film

4 drenge

3 drenge Mulle og Uffe er den samme i filmen som heder mulle

Sten er lidt snu

Sten er mere afslappet

Ikke tæt på at blive opdaget i det første tyverig

Tæt på at blive fanget i det første tyverig

Uffe vil flytte til Sverige

Mulle vil ikke flytte

Sten er i Norge med sine forældre og får et flash back

Man får ikke at vide hvor Stener men han får ikke et flash back.

Men ellers er resten det samme.

Brug berettermodellen på filmen, og forklar, hvordan filmens handling er opbygget.

Anslag

Filmens anslag er i en biograf hal, hvor drengene går ind i en fotoboks, og tager bukserne ned foran kameraet.

Uddybning

Bjørn og Sten inviterer Mulle til deres hule. Da Mulle kommer til hulen for første tager han sin lille bror med. Det blev Bjørn og Steen ikke glade for, de fortæller, at han ikke skal snakke om hulen til andre. Et eksempel på at de lærer hinanden at kende, er at Steen svabrer gulvet i gymnastik hallen for mulle, fordi Mulle ikke har tid, da han skal ud og købe sko sammen med sin far.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver