1 siders PDF

Drenge reddet efter 50 dage på havet

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Drenge reddet efter 50 dage på havet er en dansk-opgave fra 2021 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (251 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 18. maj 2026.

Denne nyhedsartikel beskriver redningen af tre drenge, der var forsvundet i 50 dage på havet efter at være sejlet ud fra Tokelau. De blev fundet 1420 kilometer væk og testet positive for COVID-19. Artiklen indeholder citater fra politidirektør Harry Wilson og sygeplejerske Lily Smith, der kommenterer hændelsen.

Redaktørens vurdering
7 God
Kort nyhedsartikel om en redningsaktion. Teksten er velstruktureret og indeholder relevante detaljer og citater.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • covid-19
  • forsvundet
  • nyhedsartikel
  • overlevelse
  • redningsaktion
  • tokelau

Tre drenge var sejlet ud i havet i en lille båd, de har været forsvundet 50 dage, og de er nu blevet reddet, de har de ikke godt da de ikke er levet særlig godt i de 50 dage, og de glæder sig til at komme hjem til deres familie. De sejlede fra Tokelau og endte 1420 kilometer væk fra.

Lavet af [NAVN A]

Tre drenge er blevet reddet efter de har været forsvundet i 50 dage, de blev fundet 1420 kilometer væk fra Tokelau. De havde sejlet ud på havet en fredag aften, fordi de skulle hygge sig alene, men pludselig tog de overhånd og kunne ikke komme hjem igen. "De har heldigvis været isoleret nok til at kunne holde sig i 50 dage, hvis de havde været strandet derude i lidt længere tid, ville de have været døde. De har haft nok dåsemad med til de kunne holde sig, men dette er en alvorlig sag og skal selvfølgelig tages alvorligt siger Harry Wilson som er politidirektør ". ”Drengene er i god tilstand på sygehuset, og de bliver testet for alverdens ting, drengene er blevet testet, det viser sig at de har været smittet af coronavirus (covid19), så det var da heldigt at de ikke har fået smittet andre, men virkelig uheldigt at de var strandet på havet siger Lily Smith som er Sygeplejerske på Kaitaia Hospital i New Zealand”.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver