1 / 4 sider - klik for at bladre

Filmanalyse af 'Nordkraft'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Filmanalyse af 'Nordkraft' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (1.405 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 26. marts 2017.

Denne filmanalyse af 'Nordkraft' diskuterer filmens primære konflikter for karaktererne Maria, Allan og Steso. Opgaven identificerer stoffer som hovedtema og kærlighed samt venskab som sidetemaer. Den behandler filmens problemstillinger, årsager til problemerne, og fortolker filmen som en advarsel mod stofmisbrug og dets ødelæggende virkning.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid filmanalyse i Q&A format, der dækker centrale temaer, konflikter og budskab i 'Nordkraft'. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • dansk film
  • filmanalyse
  • filmtemaer
  • konfliktanalyse
  • kærlighed
  • nordkraft
  • stofmisbrug
  • ungdomskultur

Sammenlign handlingsreferatet i dette materiale med filmen som I oplevede den, og diskuter, om referatet giver en dækkende præsentation af filmen.

Jeg oplevede nogenlunde som den bliver beskrevet i handlingsreferatet.

Jeg synes faktisk at handlingsreferatet giver en ganske fin beskrivelse af filmen.

Jeg synes egentlig at handlingsreferatet dækker hele filmen rigtig fint, og af detaljer i handlingsreferatet er der passende, ikke for mange og ikke for få.

Hvis man har set filmen, men har glemt lidt ville handlingsreferatet være en rigtig god opfrisker, fordi der står de vigtigste ting i handlingsreferatet.

Find frem til hvad det er, der sætter filmens handling i gang.

Jeg synes handlingen bliver sat i gang efter man har set den første del, hvor man møder Maria, Allan og Steso og får en kort beskrivelse af deres liv. Efter det synes jeg af filmens handling er godt i gang.

Hvori består filmens primære konflikt?

Dens primære konflikt vil jeg mene er forskelligt fra hovedperson til hovedperson. I Marias del er den primære konflikt hvad hun skal gøre med Asger, fordi hun elsker ham ikke mere. Ved Allan er det alt det med Maja og Frank, om han skal køre til Tyskland eller ej. Ved Steso er det alt det med Tilde, hvad han skal gøre for at beholde hende, og da Steso vælger at tage en overdosis.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver