Jeg har trukket fordybelsesområdet ”det senmoderne samfund – valgfri genre”
Præsentation af kortfilmen: Jeg har valgt kortfilmen ”trekanter af lykke” som er instrueret af Jannik Dahl Pedersen i 2014.
Kort resume: Kortfilmen handler om en fynsk familie på 3 som bor i et roligt villakvarter i Odense. På ydersiden virker familien som en velhavende godt kørende familie, med stort hus, stor bil og fint tøj. Det viser sig at det hele bare er en facade som familien har brygget op. Lidt efter lidt bliver vi bekendte med at familien i virkeligheden ikke har en krone og kæmper for at opretholde illusionen om et lykkeligt liv over for deres nysgerrige naboer.
Vi har valgt at lægge vægt på det psykologiske miljø og symbolikken da det var det der fangede os mest.
Analyse (2:02-3:12)
Personer:
Hanne som er filmens hovedperson bor sammen med hendes søn Simon og hendes mand/kæreste Carsten. De bor som sagt i et dejligt villakvarter i Odense. De går alle 3 altid i det samme tøj, som Hanne dagligt rengøre med en fnugrulle. Det er Hanne der bestemmer i familien det ser vi da Carsten foreslår at sælge bilen men Hanne bestemmer at det bliver maleriet.
Carsten: Carsten har intet arbejde men kører hver dag på samme tid, så naboerne tror han har et arbejde. Man ser også at når Carsten er derhjemme har han ingen bukser på, da han sandsynligvis kun har et par, og ikke vil have at de skal blive beskidte.
Det er gratis at oprette en konto