I vores skribents tekst, ”Om lykke” Forklarer Dessau sin opfattelse af lykke. [l.8-11]: ”Eventyret opfylder drømmende om lykke som en varig tilstand, og i drømmeland er vi uden for tiden, som begrænser det liv, hvor intet bliver ved med at være som det er, indtil der ikke er mere tilbage.” Han beskriver altså eventyret som det modsatte af den virkelige verdens lykke, som noget der aldrig vil holde op. Lykke der er fuldstændig uden for tid og sted. Han mener derimod også at rigtig lykke kommer af kærlighed, og af at gøre de ting man brænder for; [l.18-22]: ”elskende er lykkelige i hinandens arme, en mor er lykkelig sammen med sit barn, barnet forhåbentlig også, accept, forståelse, bekræftelse og anerkendelse kan bringe lykke med sig, og i en mere nøjsom, men ikke mindre kærkommen form….”
Dessau mener også, at lykken også findes på en anden og mere beskeden form, nemlig i form af lettelse. Lettelse over at uro, angst, smerte eller uvished holder op. En vending til det bedre, det er også lykken.
[l.30-31]: ”Lykke er ikke noget i sig selv, det er ikke et frit svævende fænomen eller en selvstændig egenskab.” Men derimod forskellige kvaliteter ved noget som allerede findes i forvejen, men som pludselig berører og får andel i os.
Det er gratis at oprette en konto