1 / 2 sider - klik for at bladre

Nydelsesmidler og rusmidler

  • Biologi
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Nydelsesmidler og rusmidler er en biologi-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (443 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 7. juni 2017.

Denne opgave redegør for en række nydelsesmidler og rusmidler, herunder koffein, kakao, te, alkohol og hash. Den beskriver oprindelsen af stoffer som koffein, kakao og te, samt de skadelige virkninger af alkohol og hash på kroppen. Opgaven er struktureret med klare afsnit for hvert emne.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Faktuel redegørelse for nydelses- og rusmidler med god struktur. Giver et solidt overblik over emnet for målgruppen.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • alkohol
  • hash
  • kakao
  • koffein
  • krop
  • nydelsesmidler
  • rusmidler
  • sundhedsstyrelsen
  • te

Nydelses of rusmidler er et vidt begreb. Nydelsesmidler kan fx være kaffe, te, kakao og tobak. Rusmidler kan være alkohol, hash, ecstasy, amfetamin, kokain, heroin og opium.

Koffein s. 76

Koffein findes fx i kaffe, te, kakao og cola. Koffein er et naturstof der findes i en lang række planter bl.a. kaffe-, te-, kakao- og kolaplanter. Koffein kan fremstilles kunstigt, primært til brug i medicin. Koffein øger blandt andet blodtrykket, frigivelse af adrenalin, musklernes evne til at trække sig sammen samt hjertets pumpeevne. 1 kop kaffe indeholder ca. 80 mg koffein, 1 kop te indeholder 37 mg koffein og ½ liter cola indeholder 60 mg koffein.

Kakao s. 76-77

Kakao udvindes af frøene fra kakaotræet. Kakaotræet stammer oprindeligt fra mellem- og Sydamerika. Kakaotræet hedder Theobroma cacao på latin. Det latinske navn er opbygget af ordet Theos, der betyder gud og bromo der betyder føde, altså gudernes føde. De fleste kakaotræet findes i et bælte mellem 10o nord og 10o syd for ækvator hvor de vokser i regnskoven. Træets frugter kan høstes 2 gange om året. Frugten er gul og 15-25cm lang. Når den modnes bliver den rød.

Te s. 77

Te kommer fra den stedsegrønne tebusk, der vokser i troperne. Tebusken vokser bedst i sur jord i trobisk klima og i en højde op til 2500m over havets overflade. Jo yngre og blødere bladene er jo bedre kvalitet får teen. Te dyrkes i lande som Japan, Indien, Indonesien, Kina, Sri Lanka, Tanzania og Russland.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver