1 / 2 sider - klik for at bladre

Færge strandet mellem Svendborg og Ærø

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Færge strandet mellem Svendborg og Ærø er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (1.219 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 10. oktober 2017.

En gruppe elever fra Ærø Efterskole deler deres oplevelser fra en færgestranding mellem Svendborg og Ærø. Gennem en serie blogindlæg beskrives forløbet fra grundstødningen under en storm, ventetiden på sandbanken, stemningen ombord, og den endelige redning. Opgaven giver et personligt indblik i en uventet situation.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet personlig beretning i blogformat om en færgestranding. Giver et godt indblik i forløbet og stemningen ombord.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • blogindlæg
  • drejø
  • færgestranding
  • grundstødning
  • maritim hændelse
  • personlig beretning
  • storm
  • svendborg
  • ærø
  • ærø efterskole

Vi er i dag 5 elever fra Ærø efterskole der var på vej til Ærø med færgen fra Svendborg. Men pga. dagens storm er færgen blevet skubbet på afveje og vi ligger lige nu på grund uden mugelighed for at komme videre. Dog vil jeg lige oplyse om at ingen er kommet noget til og alle er nu samlet på restauranten. Vi ved stadig ikke så meget om hvor stort problemet er eller hvornår færgen kan komme fri så vi kan komme hjem. Indtil videre er det eneste vi har fået at vide at stormen har skubbet færgen ud af kurs og at vi nu sidder fast på en sandbanke. Kaptejnen har forklaret over højtaleren at vi venter på at tidevandet stiger så færgen endnu kan sejle. Så vidt vi ved er der ikke sket nogle skader på færgen og der kommer ikke vand ind nogle steder så vi regner med selv og kunne sejle i havn. Hvis det går som prognoserne lover skulle vi kunne komme fri kl 3 i nat.

Både lærer og forældre er velkommende til at ringe men vi har fået at vide at vi nok bør få noget søvn så vi er udhvilede når vi engang kan sejle i havn.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver