Klokken er 16:40, og vi har lige fået en melding om at vores færge er gået på grund mellem Ærø og svendbord. Vi kunne sagtens hører at der var noget galt fordi færgen begyndt at lave en meget mærkelig lyd fra højre side, efter den havde været på i noget tid, så stopper færgen bare totalt, også begynder folk bare at være totalt paniske og ved ikke hvad de skal gøre. Personalet på båden prøver at få folk helt ned på jorden, men det hjælper ikke for der er jo ingen der ved hvad der sker senere hen, f.eks. om båden bare begynder at synke, men vi har heldigvis fået en besked om at båden ikke trækker vand, hvilket er rigtig godt.
Mine fire kammerater og jeg sidder her på færgen og vi var på vej på hen til vores efterskole som vi ikke lige foreløbige kommer, vi prøver at bevare roen inde i os selv, det gør vi på den måde at vi sidder og spiller lidt kort, snakker sammen med hinanden, og vores familie derhjemme som faktisk er mere bekymret, for hvad der skal ske end vi faktisk er.
Klokken 17:00 bliver der sendt en rednings båd ud for at se skaderne på båden, båden den skal forsikre sig om at færgen ikke lige pludselig bare kæntre.
Det er gratis at oprette en konto