1 / 5 sider - klik for at bladre

Strandet mellem Svendborg og Ærø

Det er gratis at oprette en konto

Strandet mellem Svendborg og Ærø er en dansk-opgave fra 2024. Fylder 5 sider (1.060 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 23. maj 2026.

Denne opgave er en personlig beretning, skrevet som en blog, om en elevs oplevelse af at blive strandet på en færge mellem Svendborg og Ærø. Teksten beskriver rejsen til efterskolen, den uventede grundstødning og de timer, der følger med usikkerhed, frustration og fællesskab blandt passagererne. En fortælling om en nat på vandet og glæden ved endelig at komme hjem.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velstruktureret personlig beretning i blogformat om en færgestranding. Opgaven er komplet og giver et godt indblik i genren for 9. klasse.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • efterskoleliv
  • fællesskab
  • færgestranding
  • personlig fortælling
  • rejse
  • svendborg
  • usikkerhed
  • ærø

OPGAVENUMMER OG TITEL: 2 strandet mellem Svendborg og Ærø

ELEVENS UNILOGIN: bjoe4032

Antal sider:

5

Klasse:

8

Elevnr.:

2

Tilsynsførendes underskrift:

Elevunderskrift (Unilogin):

Det her er vores blog fra Ærø efterskole, hvor du kan følge og delle lidt i hvad der sker på vores efterskole

Du kan kantate os her

Ærø efterskole

Fanget på vandet

[NAVN A] 1 rakker værelse 15

27-11-2011

Lucas, Smilla og jeg sider på færgen på vej fra Svendborg til Ærøskøbing, fordi vi skal over til vores efterskole, efter vi har været til en fest i Svendborg hos en af vores venner.

left Vi sad og snakkede ind til at vi hørte en underlig lyd i venstre siger af færgen hvor vi sad, hvor der bliver sagt igennem højtalere 5 minutter senere at færgen var støt på grund. Vi snakkede meget over hvor lang tid vil ville fanget her, ud midt på vandet, når vi også skulle tilbage til vores efterskole.

Nu er klokken 16:30, vi har fået lidt at spise, og er begyndt at forstår lidt af hvad der sker. Vi har været lidt rundt at spørge folk om hvornår de tror færgen vil begynde at sejle igen, så vi kunne skrive det til vores efterskole, så de ved hvornår vi der, men der er ikke rigtig nogen der ved noget.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver