Hvad er kendetegnene for henholdsvis neorealisme og liberalisme, når det kommer til udenrigspolitik? Nævn konkrete eksempler på tilfælde, hvor I mener, det bruges i virkelighedens verden.
Neorealisme: Landet er bange for krige de ikke kan vinde, dvs. at landet er bange for dets egen udslettelse, og derfor vil landet gerne finde så mange allierede som muligt.
Liberalisme: Landet mener at alt samarbejde mellem lande er noget godt, fordi alle for noget ud af det. De vil have at alle skal have rigdom, og mindre krig. Tror at alle folk vil leve i fred og ro, hvor alle er glade og tilfredse med hinanden.
Hvad er den markante forskel på de to?
Det ene mener at landet kun skal tænke på sig selv og egne fordele. Det andet mener at vi også skal tænke på andre lande, og hvad der er til fordel for begge lande.
Hvad er definitionen på ”interesser”, når det kommer til udenrigspolitik?
F.eks. hvis et land har for interesse at få en part udryddet, og et andet land også har for interesse at gøre det samme, så kan de to lande jo alliere sig med hinanden for så at stå meget stærkere.
Hvad ligger man i udtrykket: ”Stater har ingen venner. Kun interesser”?
Det er gratis at oprette en konto