1 / 2 sider - klik for at bladre

Redegørelse af 'Jeg skriver jo ikke selv, at jeg er smuk'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Redegørelse af 'Jeg skriver jo ikke selv, at jeg er smuk' er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (861 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 7. december 2017.

Redegørelse af Malene Charlotte Larsens artikel 'Jeg skriver jo ikke selv, at jeg er smuk' fra Dagbladet. Opgaven analyserer, hvordan unge skaber identitet og søger anerkendelse gennem sociale medier. Den indeholder også en personlig kommentar til emnet, herunder fordele og ulemper ved sociale medier.

Redaktørens vurdering
7 God
Solid redegørelse af artikel om sociale medier og identitet. Indeholder personlig kommentar og refleksion, hvilket giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • anerkendelse
  • facebook
  • identitet
  • malene charlotte larsen
  • popularitet
  • selvtillid
  • sociale medier
  • ungdom

Artikel skrevet i dagbladet ”jeg skriver jo ikke selv, at jeg er smuk” artiklen er skrevet d. 4/8-2012. Af Malene Charlotte Larsen fra Aalborgs Universitet, som forsker i unges brug af sociale medier.

Artiklen handler om hvordan den nye generation af unge, skaber deres identitet gennem sociale medier.

”Så ved jeg, at der er nogen, der kan lide mig” sådan lyder en kommentar fra en 14 årig pige efter hendes bedste veninde har skrevet ”Jeg elsker dig, og jeg holder bare så meget af dig” unge søger den slags ros når de poster på de sociale medier, for at få ros og anerkendelse. Komplimenter, søde og kærlige beskeder giver de unge mere selvtillid. Det kan selvfølgelig og gå galt på de sociale medier så de ikke får det de søger efter, men derimod trælse kommentarer. Som f eks en 12-årig dreng som har fået negative kommentarer på et billede han har lagt op på de sociale medier hvor til han selv siger “Jeg har jo ligesom selv lagt billedet ind og dermed selv bedt om at få det kommenteret” . Man skal være indstillet på at det kan have konsekvenser, når man lægger et billede offentligt ud på de sociale medier at alle kan kommentere både positivt og negativt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver