1 siders PDF

Børnevold i Danmark: et opråb

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Børnevold i Danmark: et opråb er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (238 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 31. januar 2018.

Denne opgave sætter fokus på den alarmerende stigning i anmeldelser om vold mod små børn i Danmark. Med udgangspunkt i tragiske eksempler fra nyhedsartikler argumenteres der for et øjeblikkeligt stop for børnevold. Teksten udtrykker en stærk holdning til emnet.

  • børnevold
  • børns rettigheder
  • danmark
  • debat
  • etik
  • samfundsproblem
  • vold mod børn

Jeg har læst en artikel, med en ni årig pige, som er blevet dolket med flere knivstik i sit hjem i Bindslev i Vendsyssel. Da politiet kommer frem, er pigen stadig i live, men dør kort tid efter ankomsten til sygehuset i Hjørring.

De seneste fem år er der sket næsten en tredobling i antallet af anmeldelser om vold mod små børn. I 2010 blev der anmeldt ca. 250 voldsforbrydelser mod børn under ni år. I 2015 var antallet af anmeldelser steget til ca. 710.

Jeg har også et andet eksempel, hvor, den ældste datter blev slået med et cricketbat over knæene, der skabte blødninger.

Derudover fik hun også trukket en pude over hovedet, så hun fik åndedrætsbesvær og så dobbelt. Slemt gik det også ud over drengen. Ifølge det jeg har læst, blev sønnen adskillige gange slået med et kosteskaft med blodudtrædninger til følge. I flere tilfælde er børnene også blevet slået med sko.

Er det her den måde, vi her i danmark skal behandle vores børn? Det synes jeg i hvert fald ikke. Vi skal have sat en stopper for det her. De, 2 artikler jeg har taget udgangspunkt i, er blot to ud af mange! Det her er noget, jeg syntes at der skal laves om på.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver