Genren eventyr kan man dele op i to hovedgrupper, nemlig kunsteventyr og folkeeventyr. Et kunsteventyr er oftest en skriftlige fortællinger, hvor oprindelses år og forfatter er kendt, hvor i et folkeeventyr er blevet fortalt mund til mund og der for er der ikke en forfatter. Folke eventyr kan også være meget forskellige i det de er fortalt mund til mund.
Introduktion
Prinsessen med de tolv par guldsko er et folkeeventyr fordi i staten blev det fortalt mund til mund hvor forfatter og udgivelses år er ukendt. Det blev første gang blev nedskrevet i eventyrs samlingen ”Gamle danske minder i folkemunde” som er nedskrevet af Svend Grundtvig i 1861.
Prinsessen med de tolv par guldsko er et folkeeventyr som handler om en prinsesse der hver nat slider tolv par guldsko op. Det er konge blevet træt af så han udlover prinsessen og det halv kongerige til den der kan finde ud af hvorfor prinsessen slider tolv par guldsko op om natten, men kan han ikke finde ud af det får han hugget hovedet af. De to første nætter flader manden i søvn, men den sidste nat lader han som om han sover. Midt om natten kommer der en pige og vækker prinsessen, prinsessens seng fjerner sig og de går ned af en trappe. Mand fulgte efter dem han bruger en stok han har fået af en gammel mand som gør ham usynlig. De går igennem forskellig skove hvor mand tager ting fra. Til sidste kommer de til et slot hvor der bor en trold. Prinsessen danser tolv danse med trolden, efter hun er færdig går de tilbage. Om morgen spøger kongen manden om han har fundet ud af det, manden svare af det har han ikke. Da manden så skal henrettes foran alle menneskerne fortæller han så hvad der er sket. Mand tager så tilbage til trolden og dræber ham og befri alle menneskerne der er fanget af trolden. Manden gifter sig med prinsessen og bliver konge.
Det er gratis at oprette en konto