1 / 3 sider - klik for at bladre

Boganmeldelse af en tordenagtig forelskelse

  • Dansk
  • Tidligere end 8. klasse
  • Afleveret til 12
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Boganmeldelse af en tordenagtig forelskelse er en dansk-opgave til Tidligere end 8. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 3 sider (947 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 8. februar 2018.

Boganmeldelse skrevet i 5. klasse af Bent Haller's en tordenagtig forelskelse.

Anmeldelse af bogen ”En tordenagtig forelskelse” af Bent Haller

Bogens titel: En tordenagtig forelskelse

Forfatter: Bent Haller

Forlag:Høst og Søn

Antal sider:212 116

Genre Roman Roman er ikke en genre, er det spænding, gys, kærlighed ,eventyr osv.?

Hovedpersoner

(og karakteristik

af hovedpersoner):Hovedpersonerne er Adrian og gipsfiguren Sirene

Adrian er en dreng på ca. 10 år (vi får ikke at vide, hvor gammel han præcis er). Adrian går i specialklasse – sikkert fordi han opfører sig mærkeligt (han løber rundt og leger i træerne, går ikke i bad og skifter heller ikke tøj, selvom det er beskidt).

Adrian taler og skriver som en dreng fra fortiden. Måske er han sindssyg hele tiden, og måske bliver han sindssyg til sidst, hvor han i jalousi dræber figuren eller personen Sirene.

Sirene er en meget smuk pige med gyldent og krøllet hår. Hun har en meget flot figur. Vi får ikke at vide, hvor gammel hun er, men tilsyneladende nogenlunde samme alder som Adrian. Sirene er meget romantisk og kan godt lide at kysse.

Jeg er i tvivl, om Sirene er en virkelig pige (den pige, som stod model til granfars gipsfigur), en gipsfigur, som bliver levende, eller om hun kun findes i Adrians fantasi. Ja og det er helt sikkert Bent Hallers mening at vi skal undre os og selv finde mening med historien.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver