Da Anders Johansen var dreng blev han glad for at skrive, og da han blev konfirmeret brugte han næsten alle sine penge på en skrivemaskine. Han scorede desværre ikke særligt mange piger på at skrive historier, så han nøjes med at skrive digte om de smukke piger han ikke kunne få. Da han kom universitetet stoppede han i en periode med at skrive andet end lange eksamensopgaver. Men han tog dog senere revanche.
Fakta:
Født: 8. februar 1953 Hvilket gør ham 64 år gammel.
Uddannelse: Uddannet på Nordisk Institut på Århus Universitet, underviser og journalist. Han arbejder (udover forfatter) som oversætter, og har blandt andet over sat filmen ”den hundrede årige der kravlede ud af vinduet og forsvandt.
Opvækst: Han er opvokset i Aarhus på Møllevangen på et kvarter ved navn Pipkvarteret
Interesser: Anders elsker selvfølgelig at skrive, men ellers kan han godt lide at løbe ture før frokost, og han kan også godt lide at læse.
Familie: 2 børn og en kæreste
Efter universitetet blev han arbejdsløs, han brugte sin fritid på at skrive digte og sende til forlag, men fik dem desværre kastet tilbage i hovedet. I forbindelse med et avisprojekt begyndte han at skrive små historier, hvilket han var lidt bedre til.
Det er gratis at oprette en konto