Debatindlæg om toge

Debatindlæg om toge er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 1 side (536 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 20. marts 2018.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 7
  • 1 side PDF
  • 2 downloads

Skribentens beskrivelse af Debatindlæg om toge

Flere vogne mindre problemer Næste station Frederikshavn toget køre ikke videre håber du har haft en behagelig rejse… Af Jeg står her i Århus, og har lige betalt min togbillet, er klar til en lang tur til Frederikshavn. Nede ved skinnerne står en stor folkemængde, som venter på kaosset for at få en plads. Toget kommer og mange stiger ud, men mange flere er klar til at gå ind.

Uddrag fra opgaven

Flere vogne mindre problemer Næste station Frederikshavn toget køre ikke videre håber du har haft en behagelig rejse… Af Jeg står her i Århus, og har lige betalt min togbillet, er klar til en lang tur til Frederikshavn. Nede ved skinnerne står en stor folkemængde, som venter på kaosset for at få en plads. Toget kommer og mange stiger ud, men mange flere er klar til at gå ind. Nu begynder vi at stige ind, jeg vælger vognen til venstre, men så snart jeg har gået en meter kan jeg ikke kommer videre. Hele midtergangen er fyldt med mennesker, der

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver