1 / 2 sider - klik for at bladre

Bekæmpelse af radikalisering i parallelsamfund

  • Samfundsfag
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Bekæmpelse af radikalisering i parallelsamfund er en samfundsfag-opgave til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (695 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 10. april 2018.

Opgaven diskuterer, hvordan politikere bedst kan bekæmpe radikalisering i parallelsamfund, med udgangspunkt i indførelse af nærpoliti. Den analyserer tiltagets potentielle effekter på integration og radikalisering ved at anvende integrationsteorier, politiske skillelinjer og Aksel Honneths teori om de tre sfærer. Forskellige perspektiver fra Jyllandsposten og Information inddrages.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid diskussion af radikalisering og parallelsamfund, der anvender integrationsteorier, politiske skillelinjer og Honneths teori. Giver et nuanceret billede af problemstillingen.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • aksel honneth
  • information
  • integration
  • jyllandsposten
  • nærpoliti
  • parallelsamfund
  • politiske skillelinjer
  • radikalisering

Diskutér, hvordan politikerne bedst kan bekæmpe radikalisering i ghettoerne. Diskussionen skal tage udgangspunkt i bilag C4, og du skal anvende viden om integration og politiske skillelinjer.

Som det fremgår af ovenstående, så hersker der et problem med de såkaldte parallelsamfund, der kan opstå i diverse minoritetssamfund. Dette ligger op til en diskussion af, hvorvidt dette tiltag vil fjerne eller styrke parallelsamfundene og om det som resultat heraf vil mindske eller øge radikaliseringen i disse områder. Samme problemstillig er udfoldet i bilag C4, hvor indførelse af nærpoliti diskuteres som et forslag til at forebygge, at ghettoerne lukker sig om sig selv. Der vil derfor i det følgende blive diskuteret pointerne i artiklen og det generelle spørgsmål om muligheden for at reducere parallelsamfund og radikalisering i disse områder. Der vil her tages udgangspunkt i integrationsteorier, politiske skillelinjer, samt Aksel Honneth’s teori om de 3 sfærer.

På den ene side kan man argumentere for, at tiltaget om at indføre nærpoliti i disse, som oftest, udsatte områder vil øge integrationen, da de nu ikke længere har muligheden for at skabe denne segregation og derfor bliver nødt til, at integrere sig. Ved denne integration formår de at skabe en helhed og har på denne måde større chance for at opnå noget anderkendelse fra f.eks. deres medborgere eller staten, hvis de viser at de er tilbøjelige til at følge vores normer og regler. Denne tendens kan dog også føre til et ønske fra majoriteten om at der i stedet skal ske en assimilation, hvilket med god vilje kan skimtes mellem linjerne i bilag C4.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver