1 siders PDF

Disposition for fremlæggelse om Yahya Hassan

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Disposition for fremlæggelse om Yahya Hassan er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (328 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 10. april 2018.

Denne disposition skitserer en fremlæggelse af artikler om Yahya Hassans digte og den efterfølgende debat. Den inkluderer resume af artiklerne, centrale emner som ytringsfrihed, islam og Vollsmose, samt perspektiveringsmuligheder. Opgaven belyser forskellige borgeres og politikeres holdninger til digtene.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Disposition for en fremlæggelse. Indeholder gode punkter til analyse og perspektivering af artikler om Yahya Hassan, men er ikke en fuldendt opgave.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • digte
  • islam
  • kriminalitet
  • medier
  • pia kjærsgaard
  • religion
  • samfundskritik
  • vollsmose
  • yahya hassan
  • ytringsfrihed

Teksten ”Lad ham dog komme med sin lille bog og sine mærkelige digte”

En disposition for hvordan du vil fremlægge artiklerne

(Korte resume om hvad artiklen handler om) artiklen handler overordnet Yahya Hassans digt, samt hvad største del af Danmarks befolkning synes om digtet. I artiklen bliver der skrevet meget om religion islam, hvor Yahya Hassan blandet andet skriver noget om at det er muslimernes skyld at der opstår kriminalitet. Der er også nogen forskellige borger i Vollsmose (Khaled Miara, Najma Abdi & Omar Khatib) der bliver interview, og kommer med deres holdning om Yahya Hassan og hans digt. Pia Kjærsgaard kommer blandet andet også med en udtagelse om hendes holdning/mening om digtet.

(Vollsmose beboer) udtagelse om digtet. Vil komme ind på hvad de forskellige borger udtagelser og hvad de blandet andet siger i deres interview. (Khaled Miara, Najma Abdi & Omar Khatib)

(Yahya Hassans formål med hans oplæg). Yahya Hassan synes, at det er vigtigt at læse op i det område i stedet for at stå og læse op for danske mennesker, som man udmærket ved, man er enig med. Han forklar blandet andet, hvad han står for, og hvad hans digte egentligt handler om.

(Pia Kjærsgaard). Til sidst vil jeg komme ind på hvad Pia Kjærsgaard mening er i forhold til digte og Yahya Hassan.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver