Yahya Hassans kriminelle løbebane startede allerede i 13-årsalderen. Han har ikke mindre end 42 anklager mod sig. Han skabte en kæmpe shitstorm i den danske presse, og det var ikke blot den positive omtale han høstede. Det var lige fra dødstrusler, til udtalelser såsom “jeg kommer og smadre dig og dine perkervenner”, der blev smidt efter ham. Yahya Hassan er født i 1995 af forældre, der begge kom til Danmark i slutningen af 1980'erne. Forældrene kom til Danmark som flygtninge fra Libanon. Yahya Hassan er vokset op i Aarhus Vest med hans fire søskende. Søskendeflokken blev udsat for vold og overgreb af deres far, som hovedsageligt gik hjemme på kontanthjælp.De første digte fra digtsamlingen “Yahya Hassan 2013”, omhandler Yahya Hassans barndom. Digtet, Dimission, er digtsamlingens andet digt, og omhandler derfor minder fra Yahya Hassans opvækst. Digtet formidler den måde hvorpå han har ageret i sine unge dage.
“Yahya Hassan 2013”, er en selvbiografisk prosa digtsamling med et kritisk syn på samfundet og den kultur han er vokset op i.
Yahya Hassan benytter sig af eksperimenterende realisme i hans prosadigte. Her er der problemer der lurer i hans hverdag, og virkeligheden bliver taget op.
Yahya Hassan sætter sin problematik under debat igennem litteraturen i form af social arv og miljø, som er med til at skabe autofiktion. Digtet er et nyfortolket eksempel på autofiktion, da digtet handler mere om identitet og individualitet. Digtet, Dimission, er et moderne prosadigt. Dette ses blandt andet ved at der ikke indgår rim, vers eller en særlig struktur, som gør sig gældende for ældre og klassiske digte.
Det er gratis at oprette en konto