Jan Sonnergaard blev interviewet af Femina nummer 13 i 1998. I interviewet fortæller Sonnergaard om sin bog ”Radiator”, der næsten lige var udgivet dengang. Sonnergaard fortæller også om sine holdninger og meninger til berømmelse, litteratur, virkeligheden, ironi og humor. Sonnergaard blev i 1993 færdiguddannet som cand.mag. i litteratur og filosofi, derefter har han haft mange ufaglærte job
Jan Sonnergaard har udgivet en novellesamling i dansk litteratur. Novellehistorierne betragtes både som nødvendige og ubehagelige, men samtidig af en utrolig humor. Sonnergaars mening, var at skrive en ”sort” bog om mennesker ingen andre skrev om. Sonnergaard anser A-klassesystemet som menneskefjendsk i det danske samfund. Han ville gerne råde bod på folks situationer, de ikke selv havde formuleret og konkluderet. Hvad der skete inde hovederne på arbejdsløse, kriminelle og dem samfundet udstøder. Sonnergaard har tænkt over de fordomme, der kunne frembringes. Han kunne anses som en cand.mag. forfatter, der var optaget mikroskopiske historier, der så har spundet et sandt net af komplicerede, litterære virkemidler og eksperimenter udenom. Men det er ikke hensigten med sin/hans bog, han vil ind i folks forvirrede hoveder og se på det hårde samfund, hvor folk er bange for at ende som nogle af figurerne i ”Radiator”.
- ”Jeg skrev faktisk min bog for at blive upopulær og komme med sandheder og det kan jo blive ubehageligt. Alligevel rammer bogen mærkeligt bredt. Både folk mellem 18 – 25 og altså også kvinder mellem 40 - 60 og deropad. Jeg blev ringet op af to gamle damer på over 70, som syntes, at det var en dejlig bog. Det var enormt fedt, men det var også lidt underligt at være så populær. Faktisk lidt uhyggeligt…… Det uhyggelige er også, at de mennesker, man gider høre på, er dem, hvor det er besluttet, at de er værd at høre på…”
Det er gratis at oprette en konto