Referat af interview med Jan Sonnergaard

Referat af interview med Jan Sonnergaard er en dansk-opgave til 2.g el. lign., der blev afleveret med karakteren -. Opgaven fylder 1 side (403 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Karakter -
  • 1 side PDF
  • 22 downloads

Skribentens beskrivelse af Referat af interview med Jan Sonnergaard

Jan Sonnergaard blev interviewet af Femina nummer 13 i 1998. I interviewet fortæller Sonnergaard om sin bog ”Radiator”, der næsten lige var udgivet dengang.

Uddrag fra opgaven

Referat af interview med Jan Sonnergaard Jan Sonnergaard blev interviewet af Femina nummer 13 i 1998. I interviewet fortæller Sonnergaard om sin bog ”Radiator”, der næsten lige var udgivet dengang. Sonnergaard fortæller også om sine holdninger og meninger til berømmelse, litteratur, virkeligheden, ironi og humor. Sonnergaard blev i 1993 færdiguddannet som cand.mag. i litteratur og filosofi, derefter har han haft mange ufaglærte job Jan Sonnergaard har udgivet en novellesamling i dansk litteratur. Novellehistorierne betragtes både som nødvendige og ubehagelige, men samtidig af en utrolig humor. Sonnergaars mening, var at skrive en ”sort” bog om mennesker ingen andre skrev om. Sonnergaard

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver