2017 har der været delte meninger om. Nogle vil sige at det har været et godt år, mens andre vil sige at det har været et dårligt år. Sådan vil det altid være, lige meget hvilket år vi befinder os i. 2017 har især chokeret mig, med alle disse tragedier. Som desværre har hændet, både lokalt og globalt.
Jeg tror især at vi alle blev ramt, da vi hørte om den katastrofale skandale, angående Kim Wall, især når det har foregået i vores lille Danmark. Peter Madsen, personen der parterede Kim wall, er heldigvis blevet fængslet. Men desværre oplever jeg, at der stadig er mange mennesker, som er blevet følelsesmæssigt ramt. Altså de er blevet ramt så hårdt, at de næsten ikke engang tør at gå ud på gaderne. Sådan har jeg ikke altid oplevet Danmark. Jeg plejede at opleve Danmark som en tryg nation, hvor man ikke skal være bange for at gå på gaderne. Derfor ser jeg frem til 2018 som et forhåbentlig tryggere år, og mere sikkerhed på vor gader.
Donald Trump blev officielt præsident den 20. januar 2017. Der har selvfølgelig været delte meninger om, hvor vidt Donald Trump er en god eller dårlig præsident. Jeg kan selv personligt ikke lide hans attitude og hans adfærd, da jeg synes en sådan vigtig person, skal være en rollemodel for folket, og som de danske meningsmålinger lyder, står jeg tydeligvis ikke alene om denne holdning. I har sikkert også set alle de mennesker der har demonstreret imod Donald Trump. Det amerikanske folk synes at han er mandschauvinist og racist, nogle ville endda også kalde ham for nazist. Demonstrationerne har ikke bare været imod præsidentens personlighed, men også hans præsidentielle beslutninger såsom, at bygge en mur ved grænsen af Mexico og det er oven i købet Mexico der skal betale for denne mur. Muren er dog ikke det værste, han har også truet Kim Jong Un, Nordkoreas diktator, med at trykke på atom knappen, hvis Nordkorea blev ved med at afprøve missiler nær den amerikanske militær base, altså øen Guam.
Det er gratis at oprette en konto