Side 1 af 2

DNA spor - biologi oplæg

DNA spor - biologi oplæg er en biologi-opgave til 8. klasse, der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 2 sider (708 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 18. september 2020.

  • Biologi
  • 8. klasse
  • Karakter 12
  • 2 sider PDF
  • 2 downloads

Skribentens beskrivelse af DNA spor - biologi oplæg

DNA er lange molekyler, der bærer vores arveegenskaber. Alle levende organismer har DNA i hver eneste celle. Så man kan vel godt sige, at alle levende ting har en særlig genetisk makeup , der er unik for deres art. DNA er en af de mest betydningsfulde dele af levende organismer. Det gør op byggestenene i alle individuelle skabninger og er direkte ansvarlig for alle de træk af et væsen . Farve , størrelse , form og eventuelle deformationer , der kan opstå alle et resultat af den unikke DNA-strenge , der dannes, når organismen er ved at udvikle .

Uddrag fra opgaven

DNA er lange molekyler, der bærer vores arveegenskaber. Alle levende organismer har DNA i hver eneste celle. Så man kan vel godt sige, at alle levende ting har en særlig genetisk ? makeup , der er unik for deres art. ?DNA er en af de mest betydningsfulde dele af levende organismer. Det gør op byggestenene i alle individuelle skabninger og er direkte ansvarlig for alle de træk af et væsen . Farve , størrelse , form og eventuelle deformationer , der kan opstå alle et resultat af den unikke DNA-strenge , der dannes, når organismen er ved at udvikle .

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver