1 / 4 sider - klik for at bladre

Forensisk biologi: analyse af spor i mordsag

  • Biologi
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Forensisk biologi: analyse af spor i mordsag er en biologi-opgave, afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (721 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 7. december 2013.

Denne rapport præsenterer en forensisk undersøgelse af en fiktiv mordsag. Opgaven beskriver formål og metoder for analyse af planterester, blodtyper og DNA fundet på offeret og gerningsstedet. Resultaterne bruges til at identificere en mistænkt og rekonstruere hændelsesforløbet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid rapport om forensisk biologi med klare formål, metoder, resultater og konklusion. Giver god inspiration til lignende opgaver.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • biologi rapport
  • blodtyper
  • dna analyse
  • forensisk biologi
  • gerningssted
  • mordsag
  • planterester
  • spor

Formålet med at undersøge hvilken type plante der blev fundet på offeret, var at finde ud af hvilket område mordet kan være foregået.

Formålet med at undersøge hvilken type blod der blev fundet på gerningsstedet, var at vi så senere kunne sammenligne det med blod fra vores mistænkte.

Formålet med at undersøge DNA’et fundet under neglene på offeret, er at vi kan sammenligne det med DNA fra mistænkte og dermed, sammen med undersøgelsen af blodet, fastslå om mistænkte har begået mordet.

Anvendte metoder

Plante:

Der blev på offeret fundet plante rester. Disse planterester har vi analyseret, og fundet frem til navnene på. Vi har kigget på stængeltype, bladtype og blomsterformer.

Blod:

For at kunne sammenligne blodtyper skal man bruge et eldonkort. Man påfører blodet på de 4 felter, der hver især indeholder et antistof, som vil reagere hvis det kommer i kontakt med det gen som det er et antistof for, eksempelvis så vil antistof A reagere hvis det kommer i kontakt med en person hvis blodtype er A. Dette gør vi ved offerets blod, Mistænkt A’s blod, Mistænkt B’s blod og ved blodet fundet på gerningsstedet.

DNA:

For at kunne sammenligne DNA. Skal man først udtage DNA’et fra de forskellige personer. DNA’et kan udtages fra et hvilket som helst sted på kroppen, men da det er nemmest at opløse væsker er spyt eller slimlaget på indersiden af kinderne ofte at foretrække. Når man så har udtaget DNA’et, skal det isoleres for at man kan bruge det i videre undersøgelser. Det der sker når man isolere DNA, er at man fjerner evt. andre ting, og så masse forøger man mængden af DNA.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver