1 / 2 sider - klik for at bladre

Mobilafhængighed og sociale relationer

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Mobilafhængighed og sociale relationer er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (642 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 6. november 2018.

Debatindlæg der kritisk belyser mobiltelefonens stigende magt og dens konsekvenser for sociale relationer. Opgaven diskuterer afhængighed, manglende social interaktion og opfordrer til at tage bevidste pauser fra elektroniske enheder for at genoprette den mundtlige kommunikation.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet debatindlæg om mobilafhængighed med personlige observationer og en klar opfordring til refleksion. Relevant for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • debatindlæg
  • digitalisering
  • kommunikation
  • mobilafhængighed
  • sociale relationer
  • unges adfærd

Jeg er glad for, at det ikke kun er mig, som oplever problemer med mobilens brug. Man begynder at blive afhængig, og som der i videoklippet bliver fortalt ”er det i samme grad, som afhængigheden af alkohol”. Jeg oplever også selv øjeblikke, hvor nogle bare ikke kan lade den ligge på bordet. Eller i lommen, for den sags skyld.

For det første, så brug sjældent din mobil i sociale sammenhænge. Medmindre det er noget relevant, som gavner hele forsamlingen. Jeg ville personligt selv synes, at det ville være helt igennem provokerende, hvis man sad i en samtale med en person og personen begynder på, at bruge sin mobiltelefon, LIGE MIDT I SAMTALEN. Kan man ikke bare have en pause ind imellem, hvor man bare slukker alle sine elektroniske devices, så man kan have fokus på samtaleemnet. Ligegyldigt om det er i store forsamlinger, fx fester, eller i mindre forsamlinger, fx ved stue- eller spisebordet.

For det andet, så står jeg selv i den situation, at have ødelagt min mobiltelefon så gevaldig meget, at den ikke virker, uden den sidder til opladning. Jeg ved ikke om det er en positiv eller negativ ting.

Hvis man ser på det med fra positive side, så ville det være, at man er meget mere social. Men hvad nytter det overhovedet, når alle andre i ens omgangskreds, altid har mobilen i enten hånden eller lommen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver