1 / 2 sider - klik for at bladre

Det smukke ved Danmark

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Det smukke ved Danmark er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (883 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 6. november 2018.

Denne opgave reflekterer over Danmarks mange skønheder, herunder den varierede natur med bøgeskove, rapsmarker og søer. Teksten beskriver også det foranderlige danske vejr og de hyggelige traditioner som jul og nytårsaften. En personlig hyldest til danskheden og de oplevelser, der gør Danmark unikt.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet og sammenhængende personlig refleksion over Danmarks natur, vejr og traditioner. God inspiration til beskrivende og reflekterende opgaver.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • årstider
  • danmark
  • dansk natur
  • dansk vejr
  • danske traditioner
  • jul
  • nytår
  • personlig refleksion

Jeg syntes at noget af det smukkeste, ved Danmark er naturen. Der er bare noget ved de høje, store grønne, bøgeskove og velduftende granskove der giver mig kuldegysninger, men ikke de ubehagelige kuldegysninger, de rare som giver en dejlig følelse, og som varmer min krop, og de flotte snu hjorte der hopper rundt imellem træerne. Eller de store, skinnende, gule, smukke blomstrende marker af raps. Og de store og små, hyggelige søer rundt omkring i Danmark, jeg elsker at gå en lang tur rundt om en sø, der er bare noget ved stemningen, og vandet der gør, at jeg kommer i et godt humør. Og de store hvide flotte svaner, der svømmer rundt omkring på søen, og venter på at der kommer nogle mennesker, med deres børn og fodre dem.

De danske strande er formidabelt smukke, Jeg kan især godt lide den smukke udsigt over stranden, især om aftenen, hvor solen er på vej ned. Hvor de røde skær belyser i vandet, og den orange og gule atmosfære rundt om solen er virkelig smuk! Og blæsten som løber igennem ens hår. Og lyden af bølgerne der konstant rammer strandkanten.

Det danske vejr er utroligt forvirrende, en af dagene kommer der regn, en anden dag kommer der blæsevejr, så kommer der to dages solskin, og så sner det den næste dag. Jeg kan godt lide det danske vejr, især fordi at man ikke ved, hvordan vejret kommer til at blive næste dag. Når man sidder indenfor og kigger ud på den blæsende, regnende og koldere natur, men stadigvæk tænker ”hvor er Danmark fantastisk” Når man går en tur, og blæsten sætter håret på sin helt egen måde, og regnen giver dig et bad, men man tænker stadig på den smukke natur, og på naturens kræfter. Man hører blæsten synge, og regnen falde, og kan ikke lade vær med at smile. Man går udenfor og fryser, men er stadig helt varm. Det hyggelige og hjemlige efterår er over Danmark. Det bliver koldere og koldere, men stadig står landet smukt og fredfyldt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver