1 / 2 sider - klik for at bladre

Nazisme som civilreligion: Hitlers syn på religion

Det er gratis at oprette en konto

Nazisme som civilreligion: Hitlers syn på religion er en religion-opgave til 2.g el. lign.. Fylder 2 sider (465 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 19. november 2018.

Opgaven undersøger nazismen som en civilreligion, med fokus på Adolf Hitlers opfattelse af religionens rolle i at skabe moral og national enhed. Den sammenligner nazismens tankeverden med kristendommen og diskuterer, hvorfor Hitler mente, at den kristne kirke havde svigtet. Dokumentet vurderer, om nazismen kan klassificeres som en religion, ideologi eller civilreligion.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Analyserer nazismens forhold til religion og civilreligion ud fra Hitlers synspunkter. Giver gode argumenter og eksempler i Q&A-format.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • civilreligion
  • folkefællesskab
  • hitler
  • ideologi
  • kristendom
  • moral
  • national enhed
  • nazisme
  • religion

Fordi man kan via det adskille mennesker fra dyr ved hjælp af moral.

Religion er opstået for at give mennesker moral.

Hvilken funktion skulle religion have ifølge Hitler?

Hitler vil kæmpe for en styrkelse af den religiøse opdragelse og det religiøse liv for derigennem at skabe et fast grundlag for folkets morale. Religionen skal bruges til at skabe en stærk og ubrydelig enhed i folket. Tanken om folket som en enhed, forenet om én fører, ét mål og de samme midler til at nå dette mål er bærende i nazisten.

Mennesker har moral, dyr har ingen moral.

Hvorfor er religion nødvendig ifølge Hitler og hvorfor har den kristne kirke/kristendommen svigtet ifølge ham? (Overvej hvilke forskelle der er mellem nazismens tankeverden og kristendommens ditto)

Han mener, at kirken har svigtet ved at lægge vægt på andre elementer end det folkeopdragende i religionen. Religion er nødvendig for at skabe en fælles moral og fælles enhed blandt folket. ”vort folks åndelige og viljemæssige enhed” og ”kristendommen som basis for hele vor moral”

Religion var med til at opdrage folket. (Ifølge Hitler, gode nazister)

Minus folkeopdragelse

Personlig tro/gudsforhold

Gud som øverst autoritet

Udspringet af jødedommen

Jesus var svag og jøde

Han hader tilgivelse & næstekærlighed

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver