Bogen skinhead på prøve handler om en dreng ved navn Sami. Han er 15 år gammel og går I 8 klasse. Sami er en rimelig normal dreng som hænger ud med sine venner. Sammi har en kæreste ved navn Piia, som han hang meget ud med. Piia havde været lidt skeptisk på det sidste, og Sami kunne fornemme der var noget galt. Han mener dog at han ikke har gjort noget forkert, og kan ikke se hvorfor hun slog op.
Få dage efter dropper Sammis kæreste sammi.
Sammi har kærestesorger, og han finder ud af hun har fundet sammen med en russer.
Han føler sig enormt ensom, og at han har brug for at være en del af de “sejes” fællesskab, for at glemme alt om hans ex-kæreste.
Det nye fællesskab som har stræber efter at være med i, er nationalisterne/skinheads. For at han bliver medlem af fællesskabet kræver det at gør en masse dumme ting, og giver op på en masse. Sami er faktisk slet ikke nogen skinhead, og har heller aldrig i sit liv drømt om at være en, men han prøver at trøste sig selv.
Sammi bliver mere og mere racistisk, og tænker ikke så meget over det. Sami er glad for hans nye venner, og bliver en del af dem. Han bliver ligeglad med alting, også skolen.
Det er gratis at oprette en konto