1 / 4 sider - klik for at bladre

Analyse af 'Skinhead på prøve'

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Skinhead på prøve' er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (927 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 20. februar 2011.

Denne opgave præsenterer en analyse af Marja-Leena Tiainens bog 'Skinhead på prøve'. Den indeholder en redegørelse for bogens handling, en karakteristik af hovedpersonen Sami, samt en gennemgang af forfatterens baggrund og de vigtigste temaer som venskab, fjendskab, racisme og identitetssøgning i ungdomsårene.

Redaktørens vurdering
7 God
En grundig boganalyse af 'Skinhead på prøve' med redegørelse for handling, karakterer og centrale temaer. Giver god indsigt i bogens indhold og forfatterens intentioner.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • identitetssøgning
  • marja-leena tiainen
  • racisme
  • sami
  • skinhead på prøve
  • skinheads
  • ungdomsroman
  • venskab

Det er en bogen der skildre den svære teenager tid, hvor man har svært ved at finde sin egen identitet. Den går lige fra at Sami kommer ud for noget kriminalitet til den helt bløde kærlighed. Genre bevæger sig mellem det rå spænding og romantisk forelskelse. Så det vil sige at det er noget som godt kan ske i virkeligheden

2) Marja-Leena Tiainen er født I den østlige del af Finland, nemlig Kuopio I 1951. Hun har en mand og to sønner, hvor de bor lidt ude fra føde stedet. Hun har skrevet fire bøger, Når isen smelter, Miikas hemmelige mission, Exit Mikael og Skinhead på prøve. Næsten alle hendes bøger handler om forholdet til alkohol og stoffer. Grunden der til er at hendes egen far havde et misbrud og døde af det hun vil gerne vise alvoren ved at være misbruger og hvilke skaber det med føre.

3) Bogen skinhead på prøve handler om en dreng ved navn Sami. Han er 15 år gammel og går I 8 klasse. Sami er kærester med Piia, det har de været i lidt over et halvt år. Tiden går og Piia slår op med ham. Sami mener dog at det er helt uden grund. Han forstår ikke hvad der er gået galt, for de to har været perfekte for hinanden. Da Sami går rundt I sine egne tanker og føler sig helt ensom og forladt, så begynder han at snakke med de såkaldte Skinheads. De er en social trøst for ham. Faktisk er Sami ingen Skinhead, og han har aldrig I sin vildste fantasi drømt om at være en. Men han har altså lige det der skal til for at blive en. Der går rygter om at Piia har fundet en ny fyr, en russer. Det er Sami meget imod. Selv hans egen far er gift med en. Sami har et svært nok med sin far I forvejen, han skal nemlig flytte I hus med sin nye kone og hans halv lille søster Nina på 6 år.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver