Side 1 af 3

Tårer

Tårer er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 3 sider (582 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 20. februar 2019.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 7
  • 3 sider PDF
  • 28 downloads

Skribentens beskrivelse af Tårer

Ingen kan lide at se deres mor være ked af det og det værste er når de græder. Det gør ondt helt indeni, når ens kære er ked af det, især hvis det er hende som har bragt dig til verden, og har båret dig inden du blev født. Det er grunden til at tårerne har en sådan magt over ham. Og han lader hende have magten. Han siger hende ikke imod – han kan ikke modstå tårerne.

Uddrag fra opgaven

Analyse Tårer 1. Præsentation Forfatter, titel og evt årstal? Tove Ditlevsen 1918 Tårer Hvilken slags genre? Novelle 2. Referat Det handler om en dreng der vil flytte hjemmefra med en pige, men det gør hans mor ked af det, og det er han sur over, fordi han er 25 år. Hans kæreste hedder Ruth. 3. Fortællersynsvinkel 3 person fortæller 4. Tid Hvor lang tid strækker fortællingen sig over? Et par minutter, hvor man hører om hans tanker I hvilken historisk tid foregår handlingen? Den foregår først i 1900-tallet 5. Miljø/sted Hvor foregår handlingen? I en lejlighed med moderen Hvordan er

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver