I dag skal vi snakke om et af de lidt tungere emne, nemlig livsråd. Jeg fandt inspiration til dette oplæg efter at have læste blogindlægget ”Livsråd” på bloggen ”Ung i dag”, den blog kan varmt anbefales!
Jeg ved godt det er et af de lidt tungere emner at får her på en fredag, men på den anden side får man så også bare en hel weekend til at spekulere over dette blogindlæg, og finde ud af om man kan bruge nogen af de råd jeg har delt og de råd jeg tager stilling til i dette blogindlæg.
Vincent F. Hendricks råd går ud på at man skal turde gribe dagen og gøre noget af det uventede. At gribe dagen kan betyde mange ting, men Vincent F. Hendricks mener at man skal turde være modig, rejse og se hvordan verden og andres folks perspektiv på verden er, det at se andres synsvinkler kan være med til at forme din egen synsvinkel på de forskellige ting du vil komme udfor i livet.
Personligt synes jeg at Vincent F. Hendricks råd er godt og jeg vil selv begynde at gøre mere i det.
Et andet råd som kommer fra Niels Hausgaard, går ud på at når man er færdig med at studere skal man tage ombord på et fragtskib og sejle rundt med skibet i den periode skibet nu har brug for ens hjælp. Han mener at mens man er ombord på skibet vil man opleve hvad det vil sige at være en del af et fællesskab der fungere og at man lærer at alle er afhængige af hinanden.
Det er gratis at oprette en konto