1 / 17 sider - klik for at bladre

Lommelampepære Fysikrapport

  • Fysik
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 17 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lommelampepære Fysikrapport er en fysik-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 17 sider (2.537 ord, ca. 11 min. læsning) og blev publiceret 2. april 2019.

Denne fysikrapport bestemmer resistansen og temperaturen i en lommelampepære samt hvor hurtigt temperaturen stiger ved tænding. Rapporten indeholder detaljerede opstillinger, teoretisk baggrund med Ohms lov og formler for temperatur, samt databehandling af forsøgsresultater og en konklusion om pærens egenskaber.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid fysikrapport med klar opstilling, teori, databehandling og konklusion. Giver god indsigt i resistans og temperatur i en lommelampepære.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • dekademodstand
  • fysikforsøg
  • glødetråd
  • lommelampepære
  • ohms lov
  • resistans
  • spændingsforskel
  • strømstyrke
  • temperatur
  • wolfram

Lommelampepære

Fysikrapport

Lavet af: [NAVN A]

Gruppe: Oliver, Kian og Mustafa

Udført: 11/3-2019

Lommelampepære

Fysikrapport om lommelampepære

Formål:

Formålet med øvelsen er at bestemme

a) resistansen og dermed temperaturen i en lommelampepære.

b) hvor hurtigt temperaturen i en lommelampepære stiger, når man tænder den.

Apparatur:

Lommelampepære (6V, 3 W)

2 multimetre

24 V spændingsforsyning

dekademodstand (0,1? ? 1000?)

LabPro

2 spændings-sensorer

Opstilling:

Opstilling 1:

Fra strømforsyningen i ’DC REGULATOR’ (vekselstrøm) forbinder man minus til lommelampepæren, og plus til vores dekademodstand.

Derefter forbinder man lommelampepæren til et multimeter i ’com’, og en forbindelse fra vores dekademodstand til vores multimeter i ’mA’ (milliampere), det hele i en serieforbindelse.

Til sidst forbinder man et andet multimeter til lommelampepæren i en parallelforbindelse.

Opstilling 2:

Fra strømforsyningen i ’DC REGULATOR’ (vekselstrøm) forbinder man plus til kontakten (On/Off), og minus til dekademodstanden.

Dekademodstanden og kontakten bliver forbundet til lommelampepæren.

Derefter en spændings-sensor fra dekademodstanden til vores LabPro

Derefter tager vi vores spændings-sensor og forbinder til lommelampepæren, fra den side kontakten er sluttet, og forbinder den anden ende af vores spændings-sensor til vores dekademodstand i den side den er forbundet til vores strømforsyning.

Teori:

a) Vi har tidligere postuleret, at temperaturen i en homogen leder stiger lineært med resistansen – men inden for et relativt begrænset temperaturinterval. Hvis det drejer sig om STORE temperaturintervaller, så erstattes det lineære udtryk af en potensudvikling. I wolfram – som en glødetråd er lavet af – har man følgende udtryk for temperaturen:

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver