1 / 3 sider - klik for at bladre

Fravær i skolen: årsager og løsningsforslag

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fravær i skolen: årsager og løsningsforslag er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (753 ord, ca. 3 min. læsning) og blev 13. juli 2026.

Denne opgave undersøger det stigende fravær blandt unge i skolen, med fokus på både folkeskolen og gymnasiet. Den diskuterer årsagerne til fraværet, herunder forældrenes rolle og konsekvenserne for elevernes fremtid. Opgaven afsluttes med fem konkrete løsningsforslag til at mindske fraværet.

Redaktørens vurdering
7 God
En velstruktureret og indholdsrig diskussion af fravær i skolen, der præsenterer både problematik og løsningsforslag. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • ansvar
  • folkeskolen
  • forældreansvar
  • fravær
  • gymnasiet
  • løsningsforslag
  • skolefravær
  • uddannelse
  • unge

Jeg har lige læst lidt her på skolens blog om fravær. Derfor begyndte jeg at undersøge på nettet om, hvad der foregår og hvorfor unge har så meget fravær. Jeg har fundet ud af at elever i gennemsnit er fraværende fra skolen i næsten 12 dage på et skoleår. Som svarer til 5,9 procent af hele sin skolegang. Jeg kan slet ikke forstå, hvordan det overhovedet kan lade sig gøre, at forældrene ikke går ind og siger stop, at de ikke gør noget. I stedet for at overgive sig for barnet, og give vedkommende lov til at have ulovligt fravær. Jeg ved godt det ikke er alle, som har ulovlige fravær. Det alligevel, en stor del, hvor forældrene går ind og gør dem ”lovlige” ved at skrive vedkommende, er syg eller skal noget. Mit synspunkt på dette er meget forkert. Det skal der selvfølgelig gøres noget ved, for fraværende er steget med 0,3 procent siden sidste skoleår. Det er steget 0,6 procent siden 2014/15. Det er meget forkert, og går også i den helt forkerte vej! De unge bliver mere og mere ligeglad med skolen, eller hvad er det, der gør så de unge, har så meget fravær?

Fravær eller at komme for sent er heller ikke den bedste fremtidssikrer løsning. For eksempel på gymnasiet, hvis du kommer bare 2 min for sent, bliver man skrevet som fravær. Men den løsning er nok heller ikke lige den bedste. Selvom det er voksne mennesker, der studerer på gymnasiet. Jeg tænker, hvis man kan se eller bare er stået lidt for sent op, og man kan se, at man ville være de 5 minutter for sent. Har man jo ikke lyst til at dukke op. Det skal jo ikke ske, men heller ikke ske for meget ellers bliver man bare sparket ud af sin uddannelse. Det har været en fin ide at have, men ikke en løsning, som er brugbar.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver