Siden 1. august 2008 har der , i alt været 339 skudepisoder i Danmark. 109 af dem har været relateret til rocker/bande-konflikten, viser en oversigt fra Rigspolitiets Nationale Efterforskningscenter, NEC, som følger bandekonflikten. De 109 skudepisoder har kostet seks menneskeliv, 59 er blevet såret, og politiet har sigtet 40 personer, som har relation til rocker/bande-miljøet. Hvem er disse bander? Hvorfor bekriger de hinanden? Og hvordan stopper vi det?
I Danmark har vi pt. ca. 14 indvandrer bander. De tre største er Bloodz som har 27 medlemmer, Sjælørbanden som har 44 medlemmer og Black Cobra som har 57 medlemmer. Vi har også rockerne som primært deler sig i to bander Hells Angels og Bandidos. Hells Angels, også kaldet HA har omkring 120 medlemmer, men de har også Danmarks største støtte gruppe AK81 som har 113 medlemmer. Den sidste rocker gruppe er Bandidos som har 163 medlemmer.
Bekriger de hinanden pga. magt, er det hash markedet de slås om eller spiller racisme en rolle? HA medlemmerne påstår de ikke er racister og at alle kan blive medlem uanset hudfarve eller nationalitet. Den kendte rocker Brian Sandbergs ene bodyguard er da også fra Iran. Alligevel rekrutterer HA medlemmer blandt grupper som ”White Pride” en højre ekstremistisk hooligan gruppe fra Aalborg. Noget tyder på at det er hash markedet, der er den største konflikt mellem banderne. Bandekrigen er nemlig blusset op efter at Pusher Street på Christiania blev lukket. Det handler om magt og penge.
Det er gratis at oprette en konto