Der er 8 strofer med 4 vers i hver. Det giver en følelse af vendepunkterne i hans liv. Det er bunden form, fordi der er lige mange vers i hver strofe, nemlig fire vers.
Jeg-fortælleren gør noget meget unikt i dette digt. I hver strofe siger han noget i de første to vers, og svarer sig selv tilbage i de sidste to vers. For eksempel den sidste strofe:
”Skifter fartjeg har brug for fartskift- jeg ændrer mit livfør det ændrer mig”.
Sproget:
Flere steder i teksten er der anvendt billedsprog. F.eks. vers 3 og 4 i strofe 4 står der: ”kaster masken ændrer leveform” og i strofe 5 hvor han skriver ”mit sind gror ud af mit hoved” Det kan betyde at hans hoved ikke kan rumme alle hans tanker, og at det bliver for meget for ham.
-Der er mange gentagelser. Eksempler: ”med livets hastighed”, ” mig selv” slutter han flere strofer af med, fx strofe 3.
Det er tydeligt, at der bliver brugt en masse verber, hvor der fortælles, noget som jeg-personen gør: ”knuser”, ”skifter”, ”danner” er blandt de mange ting jeg-fortælleren fortæller os han gør.
Mange verber er for mig en indikation på, at der sker noget nyt hele tiden.
Det er gratis at oprette en konto