Busserne bliver fyldt med spændte unge mennesker, som kører ud til Køge campus. Børnene træder ud af bussen og går ind i fælles teltet, hvor at de skal mødes inden dagen går i gang.
Har de hørt ordentligt efter
Det næste de skal er at de skal hører om EUX og EUD. De har forberedt en kahoot, for at være sikre på at alle har forstået det de har snakket om.
Kan de huske det?
8.B skal nu videre over til tømrerne. Her skal de lærer hvad de forskellige værktøjer hedder. Der bliver lagt et tæppe over alle tingene, så man ikke kan se dem mere. Eleverne skal skrive en besked til dem med alle navnene på værktøjerne, og så skal de slå søm ned i en træplade ved at bruge så få slag som muligt.
F
EUC S æ a d
Der står juice på borderne, og de unge kan bare gå op og hente chokoladeboller. I dag kommer i til at følge 8.B på Hedelyskolen. Mens de unge sidder og spiser deres bolle, er der en mand der fortæller hvad de skal lave i dag.
mmmhh!
Nu skal de alle sammen tilbage til fælles teltet, i det de træder ind i telte rammer duften af pizza dem. De skal nemlig have pizza og drikke noget vand, mens de hygger. Nu har de siddet og hygget lidt, og nu skal de videre til tre nye uddannelser.
Det er gratis at oprette en konto