1 / 2 sider - klik for at bladre

Ungdomskriminalitet: årsager og typer

  • Dansk
  • Tidligere end 8. klasse
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Ungdomskriminalitet: årsager og typer er en dansk-opgave til Tidligere end 8. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (287 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 20. maj 2019.

Redegørelse for ungdomskriminalitet, der primært omhandler unge mellem 15-19 år. Opgaven beskriver årsager til kriminalitet, såsom mangel på penge, søgen efter identitet og opvækstforhold. Den gennemgår forskellige typer af kriminalitet, fra butikstyveri til bandekriminalitet, og diskuterer stigningen i ungdomskriminalitet.

  • bander
  • hærværk
  • identitet
  • indvandrere
  • kriminalitet
  • narkohandel
  • sociale årsager
  • ungdomskriminalitet

Ungdomskriminalitet er oftest personer der er mellem 15-19 år gamle. Det kriminalitet de begår er ”ikke så slemt” som oftest hærværk, men hvis man kigger på dem som begår bandekriminalitet, røverier og narkohandel er dem som er 20-24 år og op efter. De fleste kriminelle er mænd/drenge.

Grunden til de unge oftest kommer ind i kriminalitet er på grund af de mangler penge, eller de vil finde deres rigtige identitet, ved dem og samfundet, så derfor begynder de på kriminalisten. En anden grund til at unge kan begynde på kriminalisten, er hvis de aldrig har fået at vide at kriminalitet ikke er i orden fx hvis deres mor var alkoholiker og far var narkoman. Det hele kan starte på en blid måde, du tager et stykke slik i brugsen, så tager du et stykke tøj, og til sidst kan det ende med butikstyveri. Nogen unge i Danmark, kan også være nemme at lokke til at smugle, for at skaffe nogen penge.

Der er mange indvandre bander. De bander plejer at lave hærværk, for at vise det er dem der bestemmer i det område de bor i. Det kan være at brænde container, biler og klubhuse i boligblokke.

I løbet af de sidste år er ungdomskriminalitet steget meget, fordi vi har lukket mange indvandre ind, som giver os flere indvandre bander, fordi de vil finde en måde at tjene penge på, hvis de ikke har nogen uddannelse, eller de ikke ved hvordan man skal få en uddannelse, så derfor laver de kriminalitet for at tjene penge.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver