1 / 2 sider - klik for at bladre

Donald Trumps syn på kvinder

  • Dansk
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Donald Trumps syn på kvinder er en dansk-opgave fra 2019, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (387 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 23. oktober 2020.

Vi skulle i 9. klasse skrive et debatindlæg om problemer i Amerika, hvorefter jeg så valgte at skrive om Trump.

Donald Trump, som er USA’s nuværende præsident, synes jeg har et afskyeligt syn på kvinder. Han har på video sagt: “When you’re famous, you can do anything to a woman, grab them by the pussy” Han snakker om at når man er kendt, så kan man gøre hvad man vil, ved kvinder. USA’s tidligere førstedame, Michelle Obama har også lavet en udtalelse om Trumps kvindesyn. Hun snakker blandt andet snakker om at det er et problem at han snakker frit, om hans aggressive seksuelle opførsel og han nærmest praler med, at befamle kvinder. Hun tør næsten ikke tænde fjernsynet, i frygt for sine børn ser det, hvilket jeg egentlig godt kan forstå. Flere kvinder har efter sigende beskyldt Trump, for at kysse og befamle dem, imod deres vilje. For at være præcis er det 16 der har sigtet ham for det, selvom han selv siger, han aldrig har kysset eller befamlet en kvinde, uden deres samtykke.

Foto af: Mary Altaffer.

At han har sagt:, “No one has more respect for women than i do”, synes jeg er bizart, når han så på video siger disrespektfulde ting om dem, som jeg nævnte før . Jeg synes også det er vildt, at der er kvinder, der stemte på ham, fremfor Hillary Clinton, som stillede op mod Trump i 2016. Efter min mening, synes jeg der er disrespektfuldt overfor kvinder, i hele verdenen at Amerika har en præsident, som tænker sådan omkring dem.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver