1 / 2 sider - klik for at bladre

Egern: udbredelse, farvevarianter og udseende

  • Naturfag
  • Tidligere end 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Egern: udbredelse, farvevarianter og udseende er en naturfag-opgave til Tidligere end 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (524 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 11. juni 2019.

Denne opgave redegør for egernets udbredelse i Europa og specifikt i Danmark, hvor det findes i skovområder med undtagelse af visse øer. Den beskriver de tre hovedtyper af pelsfarver, rød, sort og mørkebrun, og deres geografiske fordeling. Endvidere gennemgås egernets fysiske udseende, herunder kropslængde, hale, ører med duske, syn, hørelse og lugtesans.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Informativ og velstruktureret redegørelse om egernets biologi. Teksten er klar og dækker emnet fyldestgørende for niveauet.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • danmark
  • dyreliv
  • egern
  • farvevarianter
  • pels
  • sanser
  • udbredelse
  • udseende

Egernet er udbredt i det meste af Europa, hvor der findes skov. Endvidere findes det mod øst gennem den tempererede del af Asien til Japan.

I Danmark findes det overalt, hvor der er skov, bortset fra Læsø, Anholt, Samsø, Fanø, Rømø og ÆrøFarvevarianterDer findes tre hovedtyper af pelsfarver: rød, sort og mørkebrun. Egern af den røde type er især udbredt i nåleskov, mens den sorte især findes i løvskov. De forskellige farvetyper findes ofte blandet med hinanden i de samme områder, men kan også være karakteristiske for bestemte geografiske områder. F.eks. findes sorte egern fortrinsvis på Fyn, mens egern i skovene omkring Sorø især er mørkebrune og egern i store dele af Jylland og Nordsjælland er røde. Udbredelsen af de forskellige farvetyper afspejler ofte egernets indvandring. I begyndelsen af 1900-tallet blev røde egern udsat enkelte steder i landet og har siden bredt sig stærkt til næsten hele landet, hvor de især trives i nåletræsplantager. Udseende Egernet har et forholdsvis rundt hoved og en 19-28 cm lang krop og en 14-24 cm lang hale. Pelsen på siderne af hovedet er som regel rødgrå. Ørerne er store med duske. Pelsen på ørerne skiftes kun én gang, og det sker i løbet af sommeren. Øjnene er store og runde og har et stort synsfelt. Synet er meget skarpt og indrettet på at opfatte bevægelser og lodrette genstande som træer og huse. Egernet ser bedst i dagslys, men kan også se i svagt lys. Hørelsen og lugtesansen er godt udviklet. Kroppen er mellem 19-24 cm lang. Kroppens længdevækst standser omkring 11/2 års- alderen. Egernet har stærke og smidige lemmer. Egernets bug er altid hvid, mens ryg og kropssider varierer fra rød over brun til næsten helt sort. Egernet skifter pels på hoved, krop og ben to gange om året (forår og efterår). Fældningen begynder om foråret på snudepartiet og breder sig bagud, mens det om efteråret starter ved haleroden og breder sig fremad. Sommer- og vinterdragt er næsten ens hos sorte egern, men hos de øvrige farvetyper er vinterdragten altid lidt grå. Halen er mellem 15-20 cm lang, busket og en god tilpasning til egernets klatrende og springende levevis. Halen bruges til blandt andet at holde balancen og ved at slå halen mod træer og grene kan halen også virke skræmmende på eventuelle fjender. Pelsen på halen skiftes kun én gang, og det sker i løbet af sommeren. Forbenene er noget kortere end bagbenene, der er lange og kraftige. Forfødderne er ligeledes kortere end bagfødderne. Bagfødderne har 5 tæer, forfødderne har kun 4, foruden en lille kort tommel. Tommelen har en kort og flad klo, mens de øvrige tæer har lange krumme kløer. Egernet kan springe 3-4 meter fra træ til træ. Kropsvægten stiger indtil 3 års-alderen og et voksent egern vejer normalt 275-425 gram. Man har ingen konkret viden om, hvor gammel et egern egentlig kan blive

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver