1 / 2 sider - klik for at bladre

Boganmeldelse: 'Djævlens øjne' af Kenneth Bøgh Andersen

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Boganmeldelse: 'Djævlens øjne' af Kenneth Bøgh Andersen er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (258 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 7. oktober 2019.

Denne boganmeldelse præsenterer Kenneth Bøgh Andersens roman 'Djævlens øjne'. Den giver et indblik i hovedpersonen Filips oplevelser med stemmer i hovedet og en due, samt bogens miljø og tidsramme. Opgaven fremhæver bogens spænding og fantasy-elementer.

  • boganmeldelse
  • djævlens øjne
  • fantasy
  • filip
  • kenneth bøgh andersen
  • kirkegård
  • uhygge

Forfatter: Kenneth Bøgh Andersen – Djævlens øjneForlag: Høst og søn Udgivet: 2015

I starten er det som om at Filip snakker med nogen i sit eget hoved, det var som om han havde lyst til at stikke af fra stemmerne, og det endte med at de forsvandt og han begyndte løbe hen mod den ujævne parksti. Filip stoppede ved kirkegården et stykke tid efter. Han havde været forbi kirkegården mange gange fordi det var hans far der var død, senere fandt han en due som lidede og Filip kunne ikke klare det så kom han frem til at den eneste måde at ende duens lidelse var at dræbe den, så han brækkede halsen på duen.

Hvilke emner tager der fat på i bogen: det er sådan lidt fantasy og lidt uhyggeligt.

Karakterer (personer): Filip – Moren – Damen ved kirkegården – og lidt søren.

Miljø: Han er i sit værelse nogen gange, og nogen gange er han ved kirkegården.

Tid: Det starter om aftenen.

Genre: Det er fantasy.

Hvordan er sproget: På en måde spring i tiden, fordi han kommer i tanke om nogle ting i fortiden fx hans far fortalte ham inden han døde ”Husk, det er ikke farvel det her…”

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver