1 / 6 sider - klik for at bladre

Grøn omstilling: kulstofkredsløb og vedvarende energi

Det er gratis at oprette en konto

Grøn omstilling: kulstofkredsløb og vedvarende energi er en projektopgave-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 6 sider (2.766 ord, ca. 12 min. læsning) og blev publiceret 7. oktober 2019.

Redegørelse for kulstofkredsløbet og drivhuseffekten, herunder metans rolle. Opgaven gennemgår desuden principperne bag vindmøller og solceller som vedvarende energikilder. Den diskuterer også udfasning af fossile brændstoffer og potentialet i elbiler for at opnå en grøn omstilling.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for kulstofkredsløbet og drivhuseffekten samt en grundig gennemgang af vedvarende energikilder og den grønne omstilling. Kildeliste er inkluderet.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • drivhuseffekten
  • elbiler
  • fossile brændstoffer
  • grøn omstilling
  • klimaforandringer
  • kulstofkredsløbet
  • metan
  • solceller
  • vedvarende energi
  • vindmøller

Kulstofkredsløbet også kendt som co2 kredsløbet. På den ene side har vi os mennesker, dyr, biler og fabrikker. Vi bruger ilten og ud kommer kuldioxid. På den anden side har vi natur, altså træer, alger og planter som bruger co2’en til at omdanne til ilt. På den måde køre det hele rundt i et kredsløb, og det vil også fungere rigtig fint, men fordi vi har olie som er døde dyr der har lagt under havets overflade i millioner af år, er de uden for kredsløbet i forhold til hvis det var træ man brænder af vil det ikke betyde det samme fordi det ligger inde for kredsløbet og ligesom udvinder den samme mængde co2 som den producerer o2, og når vi så pumper olien op og udvinder den så bliver der tilført en masse co2 til kredsløbet og derfor er der for meget co2 i forhold til o2 og derfor påvirker det den globale opvarmning.

Drivhuseffekten:

Drivhuseffekten er en betegnelse for hvordan atmosfæren rundt om jorden holder på solens stråler. Drivhuseffekten har fået sit navn efter det ligesom har den samme effekt, som et drivhus har. Det der sker i et drivhus, er at glasset sørge for at de solstråler der kommer igennem bliver holdt inde så luften bliver varmere. Alle drivhusgasserne, som er co2 og metan osv, danner et luftlag i atmosfæren så solens stråler bliver reflekteret, men de solstråler der så kommer igennem opvarmer jorden, og så sender jorden stråler af varmeenergi ud i atmosfæren som så reflekteres mod jorden igen og så stiger temperaturen også, drivhuseffekten er faktisk en rigtig god ting vi har på jorden, den sørger for at middeltemperaturen på jorden er omkring 14 grader, hvis vi ikke havde haft drivhuseffekten vil middeltemperaturen ligge på omkring -19 grader. Selvom drivhuseffekten er en rigtig god ting er den i øjeblikket i ubalance pga. vi udleder så mange drivhusgasser som vi gør, og pga. det er den faktisk steget med 0,8 grad.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver