1 siders PDF

Analyse af folkeeventyret 'Østen for sol og vesten for måne'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af folkeeventyret 'Østen for sol og vesten for måne' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (312 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 1. november 2019.

Denne opgave analyserer folkeeventyret 'Østen for sol og vesten for måne'. Den undersøger miljøet, herunder tid og sted, samt giver en personkarakteristik af isbjørnen. Desuden diskuteres identifikation med karaktererne og folkeeventyrets typiske kendetegn, såsom overgangen fra barn til voksen og brugen af det magiske tretal.

Redaktørens vurdering
7 God
Kort, men struktureret analyse af folkeeventyret 'Østen for sol og vesten for måne'. Dækker miljø, karakterer og eventyrkendetegn på et passende niveau.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • barn til voksen
  • folkeeventyr
  • fortryllelse
  • identifikation
  • magiske tal
  • miljø
  • personkarakteristik
  • østen for sol og vesten for måne

3-4, miljø, personkarakteristik, identifikation, folkeeventyrets kendetegn

Pigen og mor snakker (stearinlys). Isbjørnen henter hinde. Isbjørnen fortæller. Går i seng til hun gør lys-tricken (3 varme dråber tælle). Prinsen fortæller. Pigen vågner og går afsted. Kone: VEJ TIL DEN PRINS, DER BOEDE HOS SIN STEDMOR PÅ DET SLOT DER LÅ I ØSTEN FOR SOL OG VESTEN FOR MÅNE, OG SOM SKULLE GIFTES MED PRINSESSEN MED EN NÆSE DER VAR TRE ALEN LANG. 1. Guldæble, 2. Garnvinde af guld, 3. Spindrok af guld. Østvinden.

Miljø:

Tid: omkring middelalder fordi de rider på heste, kan ikke kontaktere hinanden, benytter stearinlys og ikke elektrisk lys fra fx mobiltelefoner

Sted: I et stort område, fordi de skal rejse meget længt fra huset til isbjørnens slot, og pigen skal rejse meget langt fra kone til kone osv. I nord (skandinavien) på grund af sne og isbjørn. Familiens hus, isbjørnes slot, SLOTTET, bostederne af hjælperne (koner, vinder)

Personkarakteristik:

Isbjørn: Stedmor er heks. Har forhekset ham. Forsøger alt at ophæve fortryllelsen. Skal leve med pigen, derefter med prinsessen Rig, Smuk, ung, forhekset, stærk (vil gør alt at ophæve fortryllelsen)

Identifikation:

Nej, i eventyret findes der forskellige unaturlige ting, som passer ikke til vores hverdag. F.eks. Rider på ryggen af forskellige vinder En mand der bliver forhekset til halv isbjørn., en snakkende isbjørn, De er fattig og gør ALT for at få lidt penge (give datteren væk), det ville ingen af os gør.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver