Forrige Side af Problemregning maj 2013
Næste Side af Problemregning maj 2013
Side 1 af 6

Problemregning maj 2013

   
Fag: Matematik
Uploadet: 19/11/2019
Klassetrin:9. klasse
Antal sider:6
Downloadet: 2 gange
Filinfo: pdf-formatpdf-format (142KB)
nannasimonsen34 gav 3.1 stjerner af 5 Log ind for at downloade Problemregning maj 2013
Skribentens beskrivelse af Problemregning maj 2013
1.1 Hvad koster 3 liter kakaomælk i alt? 1 liter = 11,50 kr. 3 · 11,50 = 34,5 kr. 3 liter kakamomæk koster i alt 34,5 kr. 1.2 Hvor mange penge kan Mikael spare pr. liter youghurt? 2 for 25 kr 1 for 17 kr 25 kr : 2 = 12,5 kr 17 kr - 12,5 kr = 4,5



Du er ikke logget ind...

Du skal logge ind før du kan downloade opgaver på Opgaver.com

E-mail:

Password:

Glemt password?

Husk mig  
Har du ingen bruger?

Opret en bruger nu

Eller

Opret en bruger på Opgaver.com

Din E-mail:

Vælg kodeord:

Fødselsår:

 eller 

Når du klikker på opret, accepterer du samtidig brugerbetingelserne for Opgaver.com

Tjek din email

Vi har netop sendt dig en email med et aktiveringslink,
som du skal klikke på for at aktivere din konto.

OBS! Husk at tjekke om emailen ligger i "Uønsket post"!

Med venlig hilsen
Opgaver.com