En fredag aften vedløber hundredvis af unge og ældre mennesker løber rundt med en kasse øl, for at deltage i den årlige “Øl stafet” i Silkeborg. Men mange lokale klager over den høje musik, ølkapsler og flasker der ligger rundt om søen ved Almind sø Silkeborg. Jesper Thygesen er en af de lokale der er rasende over ølstafet, som mener at Ølstafet er en skændsel for Silkeborg samfund og hjælper med Silkeborgs natur til at blive ødelagt af de mange unge der løber rundt
med alkohol i blodet udtaler Jesper Thygesen sig. Han siger blandt andet at der er flere lokale der vil går til kommunen i løbet af ugen for at klage over de festlige omgivelser der foregår rundt om Almindsø. Mange unge fra hele landet rundt og heppede på de mange deltagende som løb rundt om Almind sø, mens de sad på stranden og fik en kold en med andre. Det var en pragtfuld dag at afholde ølstafet med hele 25 grader med fuld sol.
Politiets syn
Hvis man hører fra politiet vinkel af nyder de at bruge deres fredag aften på at holde orden på de unge mennesker. Victor Møller som er fra politi som var ansvarlig for fredags sikkerhed, nævner at de synes de yder et stort arbejde, da der er netop så mange unge der enten kommer til skade eller vil bare have en snak. De fleste respekterer os, og vi respekterer dem. Hvis alle respekter hinanden skal det hele nok går op i en højere enhed siger Victor Møller som var til stede i fredags til ølstafet. Når løbet er ovre har de mange unge muligheden for at blive på stranden, til at feste i gennem med de andre unge til DJ, pølsevogn og en sandwichvogn.
Det er gratis at oprette en konto